środa, 26 listopada 2014

Piernik staropolski dojrzewający.

Piernik staropolski dojrzewający. Jest to przepyszny, aromatyczny piernik. W mgnieniu oka przeniesie Was do cudownych smaków Świąt. Wykonanie nie jest trudne, a chwile oczekiwania, aby dojrzał, są wynagrodzone jego przepysznym smakiem.
Ciasto na piernik staropolski najlepiej zagnieść 4 - 6 tygodni przed świętami, lecz zagniecione 2 tygodnie przed świętami będzie również smaczne :-).

Składniki:
·         500 g miodu naturalnego np. akacjowego
·         1,5 szklanki cukru (lub mniej)
·         250 g masła
·         1 kg mąki pszennej
·         3 jajka
·         3 łyżeczki sody oczyszczonej
·         pół szklanki mleka (125 ml)
·         pół łyżeczki soli
·         2 torebki przyprawy korzennej do piernika (40 g w torebce)*
Miód, cukier i masło podgrzać stopniowo, doprowadzić do wrzenia, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia cukru. Wystudzić.
Do wystudzonej masy dodać mąkę pszenną, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, jajka, sól i przyprawę do piernika. Ciasto dokładnie wyrobić i przełożyć do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego garnka. Przykryć ściereczką i odstawić w zimne miejsce (np. do lodówki) na 4 - 6 tygodni. 
Ciasto piecze się na 5 - 7 dni przed świętami. Odpowiednio wcześniej podam Wam jak z nim dalej postępować. Jednego możecie być pewni, nie pożałujecie, że wykonacie ten piernik. Jest przepyszny:). 

czwartek, 20 listopada 2014

Przyprawa do pierników i pierniczków - domowa.

Dziś u mnie tylko 0°C, brrr. Dlatego zróbmy sobie bardzo aromatyczną, rozgrzewająca przyprawę. Ma zastosowanie głównie do pierników i pierniczków. Ja swoje pierwsze ciasteczka piekę już na 6 grudnia. By cieszyły podniebienie domowników i znajomych.


Potrzebujemy:

50g cynamonu
20g imbiru
15g goździków całych
15g ziaren kardamonu
10g gałki muszkatołowej
5g kolendry
oraz
10g ziela angielskiego
10g czarnego pieprzu (całego)

Wszystkie składniki połączyć w młynku, aż do pyłu. Można dodać połowę pieprzu, żeby uzyskać mniej intensywny aromat. Zamknąć w szczelnym pojemniku.





czwartek, 13 listopada 2014

Czas na coś słodkiego: ciasto bananowo-daktylowe bez cukru.


Bananowo-daktylowe bez cukru
Składniki
#2 banany
#200 g suszonych daktyli bez pestek
#2,5 szk. mąki żytniej
#100g oleju
#2łyzeczki sody
#1łyżeczka przyprawy korzennej
#100g orzechów (włoskich, laskowych, migdałów…)

Daktyle umyć i namoczyć w niewielkiej ilości wody na  minimum 1h. Przesiać mąkę i wymieszać ją z sodą i przyprawą korzenną. Posiekać orzechy. Odcedzić daktyle i zmiksować wraz z bananami. Dodać olej i stopniowo dosypywać składniki suche. Pod koniec dodać orzechy. Piec około 50 min. W temperaturze 180 stopni C. 

środa, 12 listopada 2014

Szybki dip

Składniki:
#kilka łyżek jogurtu
#majeranek, tymianek, oregano
#jeden ogórek (kiszony, konserwowy, świeży)
Pokroić lub zetrzeć ogórek. Jogurt wymieszać z ziołami. Dodać startego lub pokrojonego ogórka, wymieszać. Schłodzić w lodówce.

Smacznego



środa, 5 listopada 2014

Paluchy czosnkowe


Składniki
#1 kostka drożdży
#2łyżki cukru
#4 jajka
#2 szklanki mleka
#1kg mąki
# 4-5 ząbków czosnku
# 100g startego sera żółtego
#olej
#sól
#zioła prowansalskie

Wykonanie
Drożdże wymieszać z cukrem, 2 łyżkami ciepłego mleka i 2 łyżkami mąki. Odstawić do wyrośnięcia, połączyć z 2 jajkami, resztą mąki i ciepłego mleka. Posolić, wyrobić ciasto (można dodać odrobinę oleju). Odstawić na ok. 15 min.
Z ciasta formować wałeczki i smarować 2 jajkami wymieszanymi z 5 łyżkami oleju, zmiażdżonym czosnkiem i ziołami. Wałki złożyć na pół i poskręcać. Ponownie posmarować mieszanką i posypać serem.
Piec ok. 15 min w temp. 180 stopni C.

Moje rady
Jeśli nie mam czosnku w główkach, używam czosnek suszony granulowany z Carrefour. Jest dla mnie najlepszy.
Jeśli przeoczysz posolić ciasto, nic straconego. Do mieszanki, którą smarujesz wałeczki dodaj sól i dobrze wymieszaj. Rozprowadź solidnie po każdym wałeczku i dobrze poskręcaj by rozeszła się po całym paluchu.




Sałatka z kurczakiem.

SKŁADNIKI
Na sałatę
#1 sałata lodowa (średnia)
#1 pierś z kurczaka (podwójna)
#250 g pomidorków koktajlowych (ja użyłam zwyklych, nie moglam dostać koktajlowych, okolo 400g)                                                                                                                        #1 czerwona cebula                                                                            
Na panierke do piersi z kurczaka
#sól i pieprz do smaku
#1 jajko + 1 łyżka mleka
#płatki kukurydziane Nestle Corn Flakes (polecam bo mają bardzo małą zawartość cukru)
#½ łyżeczka ostrej czerwonej papryki
#olej do smażenia

Ziarna słonecznika i dyni.


PRZYGOTOWANIE
Płatki kukurydziane Nestle Corn Flakes wraz z papryką wsypujemy do woreczka i rozdrabniamy za pomocą tłuczka do mięsa lub uderzając o stół, następnie wykładamy na talerz. Mix ziaren prażymy na suchej rozgrzanej patelni. Pierś kurczaka kroimy na pół, tak zeby otrzymane płaty nie były za cienkie. Oprószamy je solą i pieprzem, zanurzamy w  jajku z mlekiem i panierujemy w panierce z płatków kukurydzianych. Smażymy kotlety z kurczaka na patelni z rozgrzanym olejem. Po usmażeniu układamy je na papierowym ręczniku aby usunąć nadmiar oleju, następnie drobiowe kotlety kroimy w paseczki.
Sałatę lodową rwiemy na male kawałeczki. Pomidory (jeśli 'normalne') sparzamy by odeszła skórka i kroimy w cząstki. Cebulę kroimy w piórka.
Salatke układamy warstwowo sałata, kurczak,pomidory i czerwona cebula. Robimy kolejną warstwę: sałata, pomidory, cebula i  kurczak. 
Całość posypujemy pestkami i skrapiamy octem winnym. 
SMACZNEGO
Przepis na sałatke znalazłam tu. Jest pyszna.








Obserwatorzy

Łączna liczba wyświetleń